ЛЕНИНСКИЕ ГОРЫ Д.1, СТР. 6|Посмотреть на карте

проекты лаборатории

Дипломные работы наших студентов

Казначеева М.А. (Бакалавр)  Исследование транзиентных атмосферных явлений по данным спутника «Университетский-Татьяна-2» и наземных сетей регистрации молний (2015).

Научный руководитель Климов П.А

Кара Л.ВКалибровка фотоэлектронных умножителей орбитального детектора космических лучей предельно высоких энергий ТУС (2012).

Научный руководитель Климов П.А.

Новости лаборатории

23-е совещание международной коллаборации JEM-EUSO 28.06.2018

навигация по разделу

календарь событий

Ближайшее событие
International symposium on Ultra-High-Energy Cosmic Rays, UHECR2018

12.10.2018

This UHECR workshop will cover recent results from UHECR observations and theoretical developments as well as future plans.  The symposium will focus on the highest energy cosmic rays as well as cosmic rays at lower energies above 1 PeV, and on multi-messenger approaches.
Review talks by invited speakers and contributions including posters will be presented by experimentalists and theorists in plenary sessions.

UHECR 2018 will take place in the heart of Paris, at “Chimie Paris Tech” Campus (formerly know as the "Ecole Nationale de Chimie Supérieure de Paris ").

Event information is already available on the conference website at

https://indico.in2p3.fr/event/17063 .